Perspektywy pracy dla Nowego Sącza: branża przemysłowa i budowlana

0
5808
Perspektywy pracy w nowym sączu

Liczba miejsc pracy na budowie w Nowym Sączu rośnie – to jeden z najważniejszych sektorów lokalnej gospodarki. Poszukuje się także osób chętnych do pracy w przemyśle. Zobacz, w jakich zawodach możesz znaleźć zatrudnienie i jakich kompetencji wymagają pracodawcy publikujący oferty pracy w Nowym Sączu.

Praca na budowie Nowy Sącz: w jakich zawodach? 

Przeglądając najnowsze ogłoszenia o pracę, nie sposób nie zauważyć, że często oferowana jest praca w budownictwie w Nowym Sączu. Z danych GUS wynika, że przemysł, budownictwo oraz usługi to najważniejsze sektory dla rozwoju gospodarczego miasta

W ramach Barometru Zawodów przygotowano prognozę zapotrzebowania na pracowników na 2022 rok. Do kogo będą skierowane ogłoszenia w Nowym Sączu? Praca na budowie w dalszym ciągu będzie wiodła prym – wśród poszukiwanych pracowników znajdą się bowiem: 

 • brukarze, 
 • betoniarze i zbrojarze,
 • cieśle i stolarze budowlani,
 • dekarze i blacharze budowlani, 
 • inżynierowie budownictwa,
 • kierownicy budowy, 
 • monterzy instalacji budowlanych, 
 • murarze i tynkarze, 
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, 
 • pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, 
 • robotnicy budowlani.

Dlaczego tak trudno znaleźć chętnych do pracy na budowie w Nowym Sączu? Z obserwacji ekspertów wynika, że główne czynniki wpływające na zbyt małą liczbę kandydatów to praca w delegacjach, niskie zarobki, możliwość uzyskania atrakcyjniejszych warunków zatrudnienia za granicą, brak doświadczenia zawodowego i uprawnień potencjalnych chętnych, a także problem szarej strefy. 

Największym przedsiębiorstwem budowlanym w Nowym Sączu jest FAKRO – firma, która zajmuje się produkcją okien dachowych, stolarki pionowej i produktów do zabudowy poddasza. Zatrudnia ona ponad 4 tys. osób. 

Praca w Nowym Sączu w sektorze przemysłowym

To ponad 80-tysięczne małopolskie miasto nie jest ośrodkiem typowo przemysłowym – głównie ze względu na brak dostępności surowców i niedostatecznie rozwinięty węzeł komunikacyjny. Należy jednak zauważyć, że w ostatnich latach tendencja ta ulega zmianie, a w Nowym Sączu powstają zakłady produkcyjne. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku w rejestrze REGON zarejestrowano 742 podmioty z Nowego Sącza, a 197 z nich stanowiły firmy rozpoczynające działalność w sektorze przemysłowo-budowlanym. To pokazuje, jak rozwija się wskazana branża.

W nowych ofertach pracy w Nowym Sączu widoczne jest zapotrzebowanie na pracowników przemysłu przetwórczego.Na pracę w Nowym Sączu w przemyśle w 2022 roku mogą liczyć przede wszystkim: 

 • przetwórcy mięsa i ryb, 
 • operatorzy obrabiarek skrawających.

Największym nowosądeckim pracodawcą działającym w sektorze przemysłowym jest firma Wiśniowski, która zajmuje się produkcją stolarki aluminiowej oraz stalowej, bram i ogrodzeń. 

W dokumencie “Strategia rozwoju Nowego Sącza 2020+” władze wskazywały, że miasto to ma szanse na stanie się centrum przemysłu opartego na kulturze, tj. przemysłu rozrywkowego, kulturalnego i medialnego. Zauważono również, że konieczne jest zadbanie o spadek emisji zanieczyszczeń przemysłowych do powietrza i prowadzenie kontroli zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych i środków toksycznych, z których korzystają zakłady przemysłowe. 

Do kogo jeszcze skierowane są oferty pracy w Nowym Sączu? 

Z danych Barometru Zawodów wynika, że pracę w Nowym Sączu od zaraz w 2022 roku znajdą przede wszystkim zawodowi kierowcy (autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych) oraz lekarze. Do kogo jeszcze skierowane będą ogłoszenia w Nowym Sączu? Praca w 2022 roku będzie czekać na przedstawicieli następujących branż i zawodów: 

 • motoryzacyjnej: blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • medycznej i ochrony zdrowia: farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, operatorzy aparatury medycznej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • IT: graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, 
 • TSL: magazynierzy, spedytorzy i logistycy, 
 • edukacyjnej: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedszkoli, 
 • pomocy społecznej: opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, opiekunki dziecięce, 
 • spożywczej i gastronomicznej: kucharze, szefowie kuchni, piekarze.

Zatrudnienie znajdą także elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, floryści, inżynierowie mechanicy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, lakiernicy, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, pracownicy sprzedaży internetowej, przedstawiciele handlowi, robotnicy obróbki drewna i stolarze, samodzielni księgowi, spawacze, ślusarze, tapicerzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży oraz weterynarze. 

Gdzie szukać zatrudnienia w Nowym Sączu?

Ciekawe ogłoszenia dostępne są m.in. na łamach serwisów pracy, gdzie oferowana jest praca fizyczna oraz umysłowa, a zatrudnienie może znaleźć także kandydat bez doświadczenia. Godnym uwagi źródłem ofert mogą być również media społecznościowe oraz portale ogłoszeniowe. 

Bardziej tradycyjnym, również skutecznym sposobem poszukiwania pracy jest zarejestrowanie się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowym Sączu, który w ramach pomocy osobom bezrobotnym zapewnia m.in. pośrednictwo pracy, świadczenia pieniężne oraz poradnictwo zawodowe. 

Część firm pozyskuje nowych pracowników w ramach programów poleceń. Warto zatem uprzedzić bliskich o poszukiwaniu zatrudnienia – może być to szansa na otrzymanie ciekawego stanowiska u sprawdzonego pracodawcy.

Dla kogo jest praca w Nowym Sączu i okolicach?

Firmy chętnie zatrudniają kandydatów do pracy w Nowym Sączu i okolicach. Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są przedstawiciele branży budowlanej, a także doświadczeni specjaliści. Należy jednak zauważyć, że części pracodawców zależy na zatrudnieniu osób młodych – uczniów i studentów. Ci mogą liczyć na umowę zlecenie i najniższą stawkę, jednak kwota brutto na umowie jest dla nich kwotą netto, co czyni wspomniane warunki stosunkowo korzystnymi. 

Jak można zauważyć, przeglądając ogłoszenia w Nowym Sączu, praca czeka głównie na przedstawicieli zawodów deficytowych, jednak nie tylko oni mogą znaleźć rozwojowe stanowisko. Mieszkańcy tego średniej wielkości małopolskiego miasta mogą podjąć także pracę zdalną, dzięki której nie muszą ograniczać się do poszukiwania zatrudnienia wyłącznie w miejscu zamieszkania. 

Wysokie zarobki oferowane są przede wszystkim w sektorze nowych technologii, jednak pracownicy ze znajomością języka obcego (np. angielskiego, czeskiego czy niemieckiego) również mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenia. 

Nowy Sącz to miasto, w którym pracę znajdą przede wszystkim przedstawiciele sektora przemysłowo-budowlanego, choć zatrudnienie czeka także w innych branżach. Najpopularniejszym źródłem ofert jest internet, jednak usługi pośrednictwa pracy świadczy także m.in. miejscowy urząd pracy. Firmy najchętniej zatrudniają doświadczonych kandydatów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj