Jak dbać o smartfona, aby działał jak najdłużej?

0
4566

Telefony komórkowe to urządzenia, bez których ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w obecnym świecie. Służą do komunikacji prywatnej i służbowej, wykorzystujemy je dla rozrywki, do pracy, wykonujemy nimi zdjęcia, obsługujemy pocztę, słuchamy muzyki. Towarzyszą nam niemal 24 godziny na dobę, a przez większość czasu działają na pełnych obrotach. Im lepszy jakościowo smartfon, tym dłuższa jego żywotność, nie mniej jednak, każde urządzenie wymaga odpowiedniej konserwacji i dbałości, aby jak najdłużej funkcjonowało prawidłowo. I mając na myśli jakość, nie koniecznie chodzi tutaj o markę, chociaż produkty flagowców odpowiednio zadbane mogą posłużyć przez wiele lat, to jednak warto zwracać też uwagę na inne parametry telefonów jak np. żywotność baterii, procesor, pamięć czy szkło jakie zostało zastosowane w wyświetlaczu.

Szkło hartowane i etui

Zabezpieczenie telefonu przed upadkiem jest niezbędną czynnością, którą powinien wykonać każdy właściciel smartfona. Telefony, które kupujemy są co raz droższe, a co za tym idzie rośnie cena naprawy smartfona. O wypadek nie trudno, a uszkodzony ekran lub obudowa telefonu to nie tylko zakłócenie wyglądu estetycznego. Popękany lub zarysowany ekran może nie reagować na dotyk, a co za tym idzie korzystanie z funkcji telefonu będzie niemożliwe, natomiast uszkodzona i pęknięta obudowa może prowadzić do przedostawania się zanieczyszczeń do wnętrza telefonu, a tym samym do większych jego usterek. Liderem wśród szkieł hartowanych jest zdecydowanie firma 3mk, której produkty są wytrzymałe, łatwe w montażu, odpowiednio grube, a dodatkowo nie wpływają na komfort korzystania z urządzenia. Decydując się na etui na telefon warto wziąć pod uwagę jego funkcjonalność i trwałość, a nie wygląd. Godnym polecenia producentem będzie tutaj firma Spigen, która może poszczycić się produktami wysokopółkowymi w rozsądnych cenach.

Antywirus i skanowanie plików

Telefon, podobnie jak komputer, warto zabezpieczyć nie tylko od zewnątrz ale i od wewnątrz. Nie wyobrażamy sobie aby nasz laptop nie posiadał jakiegokolwiek antywirusa, który chroniłby go przed zagrożeniami w sieci i tak samo powinniśmy podejść do naszego smartfona, na którym odwiedzamy liczne strony internetowe, pobieramy aplikacje – niekiedy nieznanego pochodzenia – i łatwo ściągnąć na urządzenie wirusa. Ten z kolei nie tylko sieje spustoszenie w naszym telefonie, ale naraża nas na niebezpieczeństwo finansowe związane z działaniem aplikacji bankowych czy nawet całkowitym brakiem możliwości korzystania ze smartfona. Dobry i aktualny program antywirusowy potrafi zatrzymać zagrożenie już na etapie pobierania aplikacji lub próby wejścia na jakąkolwiek ze stron.

Aplikacje i pamięć smartfona

Przede wszystkim pamięć telefonu ma swoje granice. Nie można zainstalować na nim wszystkich aplikacji dostępnych w sklepie, kiedyś to miejsce na urządzeniu po prostu się skończy. Im więcej aplikacji, zdjęć, dokumentów i plików muzycznych znajduje się w smartfonie, tym wolniej działa jego procesor. To przekłada się zarówno na jakość użytkowania, ponieważ wszystko działa wolniej, a dodatkowo im więcej aplikacji działających w tle, tym krótsza żywotność baterii. Warto więc co jakiś czas zrobić przegląd dostępnych na urządzeniu aplikacji i usunąć trwale te, z których już nie korzystamy. Aby odciążyć też nasz telefon należy pamiętać, aby po zakończeniu używania konkretnej apki po prostu ją wyłączyć, a nie jedynie zminimalizować.

Unikaj kontaktu z wodą

Woda to żywioł, który dostanie się wszędzie. I chociaż producenci ówczesnych smartfonów zapewniają o ich wodoszczelności, to musisz mieć świadomość, że gdzieś w instrukcji lub w zakamarku strony internetowej producenta znajdzie się informacja o czasie, w którym telefon może znajdować się pod wodą. Jeżeli w wyniku wypadku wylejesz na telefon szklankę wody albo umyjesz go pod strumieniem bieżącej i szybko usuniesz jej nadmiar, to smartfonowi zapewne nic poważnego się nie stanie. Jeżeli natomiast masz ochotę ponurkować i zabrać ze sobą swoje urządzenie, warto najpierw sprawdzić zalecenia marki albo konkretnego modelu co do czasu, jaki telefon może mieć kontakt z wodą. Czyszczenie smartfona najbezpieczniej przeprowadzać dedykowanymi do tego środkami z wykorzystaniem konkretnych preparatów, ściereczki z mikrofibry, sprężonego powietrza, lub miotełki, która pomoże usunąć zanieczyszczenia np. z gniazda do ładowania, mikrofonu czy wejścia na słuchawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj